10-2018
POJADĄ DO OSLO?
ANNA SKOCZEK
Taką nadzieję, a zarazem życzenia przekazał dyrektor szkoły Jerzy Soska uczestnikom Olimpiady Wiedzy o Laureatach Pokojowej Nagrody Nobla. Za nami etap szkolny, który odbył się 8 października 2018 roku. Wzięli w nim udział: Angelika Karpiel i Jędrzej Czubek z klasy 2 TMe oraz Piotr Dąbrowa z klasy 4 TIM. Dyrektor Jerzy Soska zauważył, że pytania wymagały rozległej wiedzy z różnych dziedzin: historii, wiedzy o społeczeństwie, literatury (pytanie o Literacką Nagrodę Nobla) oraz współczesnego życia społeczno-politycznego. W tym roku odbyła się II edycja olimpiady. W ubiegłym roku nasza szkoła też była reprezentowana w tym prestiżowym konkursie. Troje uczniów: Kamil Grzyb (obecna 3 TMe), Jędrzej Czubek (2 TMe) oraz Krzysztof Korta (w ub. roku 1 TMe, obecnie uczeń ZS nr 1 w Bochni) zakwalifikowało się do etapu okręgowego, obejmującego szkoły z czterech województw: małopolskiego, śląskiego, opolskiego i łódzkiego). Podobnie jest w tym roku. Komitet organizacyjny olimpiady 25 października 2018 roku ogłosił wyniki oraz listę osób, zakwalifikowanych do etapu drugiego, okręgowego. Cała nasza trójka awansowała. 8 grudnia, w Częstochowie zmierzy się z pozostałymi 32 uczestnikami. Jest to duży sukces i chociaż o tym nie napiszą w gazetach, cieszymy się. Cieszy też fakt, że uczniowie klas 2 TMe i 4 TIM właściwie ocenili rangę konkursu, a osiągnięcia nie zbyli milczącą obojętnością, tylko pokazali klasę i pogratulowali koleżance i kolegom, bijąc brawo (klasa 4 TIM dwukrotnie). Finaliści Olimpiady Noblowskiej otrzymają nagrody rzeczowe, będą też mieć możliwość studiowania na Wydziale Historycznym lub Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, laureaci pojadą do Oslo do Muzeum Pokojowej Nagrody Nobla.

WYNIKI