site_title
panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon
STRONA GŁÓWNA separator INFORMACJE separator aktualności separator szukaj
aby odszukać informacje nie trzeba wpisywać całej nazwy - wystarczy jeden wyraz
możliwe jest także wyszukiwanie wg daty (format: rrrr-mm-dd) oraz wg autora informacji
wyniki wyszukiwania:
wyniki archiwalne są reprezentowane przez szare tło daty
18
06-2017
Z WIZYTĄ W PLANETARIUM ŚLĄSKIM
MAGDALENA ZAMIATAŁA
wydarzenia
W dniu 13.06.2017r. klasa 3TI z wychowawcą i nauczycielem fizyki odwiedziła najstarsze i największe polskie planetarium. Pod niebem planetarium, wiernie naśladującym rzeczywisty firmament obejrzeliśmy lekcję astronomii: Cztery pory roku. Mogliśmy poznać elementy sfery niebieskiej i pozycję Ziemi w Układzie Słonecznym. Obejrzeliśmy konsekwencje ruchu obrotowego (zmiana dnia i nocy, czas słoneczny) i obiegowego Ziemi (zmiany oświetlenia Ziemi w różnych porach roku i na różnych szerokościach geograficznych).

Planetarium jest wyposażone w aparaturę projekcyjną, która umieszczona jest pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Na półkulistym ekranie odtwarza ona wygląd nieba w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na Ziemi. Ruchome projektory Słońca, Księżyca i planet pokazują wszelkie zmiany na niebie dziennym i nocnym związane ze zjawiskami występującymi na Ziemi i w jej sąsiedztwie.

Dopełnieniem wyjazdu była wizyta w największym parku trampolin na Śląsku. Uczniowie mogli sprawdzić, czy walka z grawitacją jest możliwa. Dzięki ogromnemu basenowi z gąbkami, arenie głównej, ścieżkom akrobatycznym, czy strefie gladiatorów mogli spróbować opanować umiejętność kontrolowania swojego ciała w locie. Połączenie rywalizacji, efektownych akrobacji i nauki nowych ćwiczeń i ewolucji to gwarancja dobrej zabawy!