01-2018
POMIARY GEODEZYJNE W KOPALNI SOLI BOCHNIA
MONIKA PISKORZ-JONIEC
W dniu 8 stycznia 2018 roku geodeci z klasy 3 TMG uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Kopalni Soli Bochnia w celu poznania specyfiki pomiarów geodezyjnych w kopalni oraz pracy mierniczego górniczego. Spotkanie rozpoczęło się interesującą prezentacją multimedialną, przedstawioną przez pracowników kopalni, dotyczącą m.in. historii kopalni, instrumentów geodezyjnych stosowanych pod ziemią oraz warunków pomiarowych w kopalni. Uczniowie mogli obejrzeć mapy górnicze, dzienniki pomiarowe oraz opracowania i projekty. Kolejnym punktem wycieczki był zjazd do kopalni. Trzecioklasiści mogli na własnej skórze przekonać się, że praca mierniczego górniczego jest o wiele trudniejsza i bardziej niebezpieczna niż geodety powierzchniowego. Uczniowie samodzielnie poziomowali i centrowali instrument pod punktem stropowym oraz wykonywali pomiar niwelacyjny w warunkach kopalnianych. Na zakończenie wycieczki uczniowie mieli okazję zobaczyć zabytkową maszynę wyciągową o napędzie parowym oraz wystawę pięknych minerałów pochodzących z kopalni.

Składamy serdeczne podziękowania Prezesowi Zarządu Kopalni Soli Bochnia Panu Zbigniewowi Rojkowi za możliwość przeprowadzenia zajęć edukacyjnych na terenie kopalni oraz Panom z Działu Mierniczo-Geologicznego: Andrzejowi Kawalcowi, Karolowi Orłowi oraz Krzysztofowi Topolskiemu za zaangażowanie, poświęcony czas oraz praktyczną lekcję geodezji górniczej.